O nas

Opieka hospicyjna dotyczy pacjentów w ostatnim okresie życia. Jej celem jest m.in. uniknięcie uporczywej terapii, czyli stosowania procedur medycznych w celu podtrzymywania funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, które wiąże się z nadmiernym cierpieniem lub naruszeniem godności.

Jednym z głównych zadań hospicjum jest opieka paliatywna. Według Światowej Organizacji Zdrowia nazywamy tak aktywną, wszechstronną i całościową opiekę nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne, postępujące choroby w końcowym okresie życia, która otacza jak płaszczem (gr. palium – płaszcz) zarówno ich samych, jak i rodzinę. Obejmuje zwalczanie bólu trudnego do opanowania i innych objawów somatycznych, a także łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Misja

Naszą misją jest otaczanie troskliwą opieką każdego pacjenta wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu niezwykle trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych. Celem opieki hospicyjnej jest niesienie ulgi w cierpieniu – zarówno fizycznym, emocjonalnym, duchowym, jak i socjalnym.

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC służy chorym, przede wszystkim onkologicznym, w ostatnim okresie życia, bez względu na ich wyznanie i system wartości.

Historia

Hospicjum w Gdańsku powstało w 1983 r. dzięki staraniom jego aktualnego patrona, ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC, który jako pierwszy w Polsce podjął się zadania stworzenia domowej opieki hospicyjnej. Utworzone przez niego Hospicjum Pallottinum stało się wzorem dla hospicjów w całym kraju. W 1987 roku ksiądz Eugeniusz został mianowany przez Episkopat Polski Krajowym Duszpasterzem Hospicjów. Jego rozważania na temat istoty opieki hospicyjnej, zebrane  w „Drogowskazach”, są dzisiaj inspiracją dla wielu zespołów hospicyjnych w Polsce. (Książka dostępna w księgarni Fundacji Hospicyjnej http://www.ksiegarnia.hospicja.pl/pl/p/Drogowskazy/215). Jedną z głównych postulowanych przez ks. Dutkiewicza zasad jest prośba o „hospicyjną gościnę serca” – podstawę opieki nad umierającym, a także cechę, którą powinien pielęgnować w sobie każdy członek zespołu hospicyjnego.

W 2002 r. ukończono budowę i oddano do użytku Dom Hospicyjny przy ul. M. Kopernika 6 w Gdańsku, w którym opiekę może uzyskać 30 pacjentów.

Fundacja Hospicyjna

Hospicjum prowadzone jest przez Fundację Hospicyjną, której działania charytatywne m.in. mają na celu uzupełnienie deficytu budżetowego i zebranie środków niezbędnych do udzielenia opieki wszystkim osobom zgłaszającym się do placówki. Do największych wydarzeń organizowanych przez Fundację należą coroczne: „Pola Nadziei”, koncerty z cyklu „Głosy dla Hospicjów”, kampanie społeczne „Hospicjum to też Życie!”, a także „Bal z Sercem”.  Fundacja prowadzi również program wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga”, gdańską filię Akademii Walki z Rakiem, rozwija wolontariat, wydaje terapeutyczne książki dla dzieci, a także poradniki (m.in. z zakresu pielęgnacji chorego, komunikacji, organizacji wolontariatu). Więcej o działaniach Fundacji dowiesz się ze strony: www.fundacjahospicyjna.pl.

end faq